NASZ PATRON
INFORMACJE OGÓLNE
  KONTO PRZEDSZKOLA
  KONTO RADY RODZICÓW
  HISTORIA I MISJA
  KADRA
  RADA RODZICÓW
NASZE OSIĄGNIĘCIA
  75-LECIE PRZEDSZKOLA
KĄCIK URODZINOWY
GODZINY DOSTĘPNOŚCI         NAUCZYCIELI
KONTAKT
 
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
 
 
 
KĄCIK FILMOWY
 
 
DLA RODZICÓW
   

           
         
- DLA RODZICÓW -
 

 
Jak postępować z dzieckiem alergicznym?

Alergia to problem dotykający niemal 30% dzieci na całym świecie. Wywołują ją różne czynniki - żywność, pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza kurzu domowego, sierść i pióra zwierząt domowych, czynniki chemiczne jak barwniki i konserwanty spożywcze oraz wiele innych. Współczesna medycyna nie dysponuje wiedzą na temat przyczynowego leczenia alergii. Alergii nie da się wyleczyć, dlatego należy przedsięwziąć wszelkie środki i metody profilaktyczne zmniejszające i/lub znoszące narażenie dziecka z atopią na działanie alergenów wywołujących ciężkie reakcje alergiczne. Rozpoznanie alergenów i próba ich eliminacji.

Rozpoznanie alergenów i próba ich eliminacji.

Aby skutecznie przeciwdziałać alergii należy przede wszystkim prawidłowo rozpoznać i precyzyjnie określić czynniki alergizujące, a następnie dążyć do eliminacji tych alergenów ze środowiska dziecka. Nowo wprowadzane pokarmy powinny być jednoskładnikowe i wzbogacane w odstępach kilkudniowych. Takie postępowanie umożliwi obserwowanie reakcji dziecka na poszczególne składniki pokarmowe i w przypadku niepożądanych reakcji alergicznych, umożliwia eliminację alergenu z diety dziecka. Eliminacja czynnika alergizującego skutkować będzie ustąpieniem objawów klinicznych alergii. W ten sposób ustala się zdrową niealergizująca dietę dziecka.

Profilaktyka jest podstawową metodą przeciwdziałania wystąpieniu reakcji alergicznej.

Opieka nad dziećmi ze stwierdzoną i zdiagnozowaną alergią wziewną na pyłki roślin wymaga od rodziców znajomości cyklu życia roślin uczulających dziecko. Odpowiednio wcześnie zastosowane działania profilaktyczne są podstawową metodą przeciwdziałania i zabezpieczają dziecko przed wystąpieniem reakcji alergicznej.

Należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny.

Konieczne jest częste i dokładne mycie twarzy, rąk, płukanie nosa i jamy ustnej oraz spojówek oczu wodą lub solą fizjologiczną w celu zmniejszenia dostępu alergenów do śluzówek dróg oddechowych i oczu. Po powrocie ze spaceru należy pamiętać o zmianie okrycia zewnętrznego, na którym znajdować się mogą pyłki roślin i myciu włosów. W czasie jazdy samochodem nie należy otwierać okien. Wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych wykonywać należy tylko w porach, gdy stężenie pyłków roślin jest niskie: wcześnie rano lub wieczorem, w powietrzu jest wówczas większa zawartość pary wodnej, co ogranicza lotność pyłków. W ciągu dnia, okna powinny być szczelnie zamknięte, a pomieszczenia mieszkalne dokładnie odkurzane przy użyciu odkurzaczy z odpowiednimi filtrami, bądź wodnymi.

Jak postępować gdy w domu są ukochane zwierzaki i pluszaki...

Pewnym zagrożeniem są futerkowe zwierzęta domowe nawet jeżeli u dziecka nie stwierdza się alergii na ich sierść. Biegając po dworze zbierają magazyny pyłków, które w czasie zabawy z dzieckiem lub otrzepując się, rozsiewają w domu ogromnym strumieniem. Wskazane jest więc ograniczenie kontaktów dziecka alergicznego ze zwierzętami. Nie oznacza to konieczności pozbycia się ukochanego psa czy kota, ale wskazane są częste kąpiele i odkurzanie "futrzaków''. Dla niektórych dzieci sierść zwierząt stanowi bardzo silny alergen, kontakt ze zwierzętami powoduje u nich nasilone reakcje alergiczne. W takich przypadkach niestety posiadanie zwierząt domowych jest niemożliwe, gdyż skutkuje przewlekłym występowaniem choroby i zagraża zdrowiu dziecka. Zwierzęta futerkowe i zabawki pluszowe są także magazynem kurzu domowego i silnie alergizujących roztoczy. W pokoju małego alergika nie powinno być tapicerowanych mebli, zasłon, dywanów, pluszowych zabawek, wełnianych kocyków, poduszek i innych przedmiotów na których mógłby magazynować się kurz. Bytowaniu roztoczy sprzyja suche i nadmiernie ogrzane powietrze, pokój dziecka musi być często wietrzony, a temperatura utrzymywana w granicach 20 st C.

W przypadku alergii bardzo istotna jest wiedza na temat "pokrewieństwa" alergenowego niektórych pokarmów. Dotyczy to w równym stopniu pokarmów mięsnych, jak i roślinnych. W poniższej tabeli zestawiono owoce i warzywa będące najczęściej powodem reakcji alergicznej.

RODZAJ POKARMU

RODZINA

INNI PRZEDSTAWICIELE

jabłko

Rosaceae

morele, brzoskwinie, gruszki, śliwki, wiśnie, czereśnie, tarnina, jarzębina, jeżyny

orzechy cashew

Anacardiaceae

pistacja, mango

cytryna

Rutaceae

pomarańcze, grapefruity, mandarynki, pamelo

pietruszka

Aplaceae

anyżek, anżelika, seler naciowy i korzeniowy, koper, kminek, kolendra, marchew, pasternak

zielony groszek

Fabaceae

fasola, orzeszki ziemne, soja, soczewica, chleb świętojański, lukrecja

orzeszki kola

Sterculiaceae

kakao

pszenica

Poaceae

bambus (kiełki), jęczmień, owies, żyto, proso, kukurydza, ryż

mięta

Labiatae

bazylia, majeranek, melisa, lawenda, mięta pieprzowa, szałwia, tymianek, rozmaryn

gorczyca

Brassicaceae

brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, kalarepa, rzodkiewka, rzodkiew, chrzan

ziemniaki

Solanaceae

oberżyna, melony, pieprz kajeński, papryka ostra i słodka, pomidory

orzechy kokosowe

Arecaceae

sago, daktyle

rumianek

Asteraceae

karczochy, cykoria, endywia, estragon, sałata zielona, słonecznik, piołun

agrest

Saxifragaceae

porzeczki

liść laurowy

Lauraceae

awokado, cynamon

cebula

Liliaceae

czosnek, por, szalotka, cebula perłowa, szczypiorek, szparagi

ogórek

Cucurbitaceae

dynia, melon, arbuz, cukinia

 

 
facebook
KRONIKA

Copyright © 2008-2021 Przedszkole nr 2 w Sławnie. Designed & Code by Sylwia Roman.