NASZ PATRON
INFORMACJE OGÓLNE
  KONTO PRZEDSZKOLA
  KONTO RADY RODZICÓW
  HISTORIA I MISJA
  KADRA
  RADA RODZICÓW
NASZE OSIĄGNIĘCIA
  75-LECIE PRZEDSZKOLA
KĄCIK URODZINOWY
GODZINY DOSTĘPNOŚCI         NAUCZYCIELI
KONTAKT
 
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
 
 
 
KĄCIK FILMOWY
 
 
DLA RODZICÓW
   

           
         
- DLA RODZICÓW -
 

Czy chłodna jesień sprzyja spacerom?

 

Chociaż pożegnaliśmy już lato, a razem z nim długie i ciepłe dni, nie należy żegnać się ze spacerami.  Maluch powinien przebywać na świeżym powietrzu prawie codziennie.  Zapewniając skórze dziecka odpowiednią pielęgnację przed wyjściem na zewnątrz, sprawimy, że spacer w niższej temperaturze będzie miał tylko działanie dobroczynne. Wyprawa w jesiennym słońcu (a czasem i deszczu!) może przynieść dziecku dużo dobrego. Po pierwsze: nawet w najbardziej ponury dzień zza chmur przenikają promienie słońca, które wyzwalają w jego organizmie produkcję witaminy D. A po drugie – nic nie poprawia humoru tak szybko jak świeże powietrze!

Dlaczego warto wybrać się na jesienny spacer?

Podczas przechadzki dzieci przyzwyczają się do coraz niższej temperatury i ostrzejszego niż latem wiatru. To zaprocentuje w zimie lepszą odpornością dziecka. Spacer pomaga w rozwoju. Taką feerię barw przyroda funduje nam tylko raz w roku! Czerwona jarzębina, żółte liście, wszystkie kolory nieba... Nasza pociecha może nie tylko obserwować zmieniające się jesienią otoczenie, ale i dotykać jarzębiny, ściskać kasztany albo zbierać kolorowe i szeleszczące liście. Przechadzka zaostrza apetyt. Zabawa na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na niejadka. Spora dawka tlenu, połączona z ruchem i nowymi doznaniami, sprawi, że maluszek szybciej poczuje głód. Wyjście poprawia nastrój i mamy, i dziecka!

 

Dlaczego spacery są ważne dla małego dziecka?

O korzyściach płynących z przebywania na świeżym powietrzu nie trzeba nikomu przypominać. Na małe dziecko, które rozwija się i rośnie w błyskawicznym tempie, spacer ma działanie zdrowotne. Najważniejszą zaletą wyjść z domu jest dotlenianie całego organizmu dzięki świeżemu powietrzu i przyjmowania witaminy D, która się namnaża w momencie działania promieni słonecznych na jego skórę. Z tego względu, jesienią najlepiej wychodzić z dzieckiem o takiej porze dnia, w której słońca jest najwięcej. Świeże  powietrze działa również kojąco i wprawia dziecko w dobry i długi sen. Szczególnie jesienią i zimą należy pamiętać, że spacer w chłodne i mroźne dni jest najlepszym środkiem uodparniającym, bo skutecznie hartuje mały organizm.
Jesień może sprzyjać spacerom z małym dzieckiem, pod warunkiem zachowania rozsądku. Wyjście na dwór jest niewskazane, gdy mamy do czynienia ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi.  Bardzo niskie temperatury (poniżej -10 stopni Celsjusza), silny wiatr lub ulewa to argumenty za pozostaniem w domu. Nie powinniśmy się jednak bać małego deszczu, delikatnego wiatru czy temperatury bliskiej zeru, to dobre warunki na przynajmniej godzinną wędrówkę. Receptą na udany jesienny spacer jest dobre przygotowanie.

 

O jakich czynnościach pielęgnacyjnych powinniśmy pamiętać przed spacerem?

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by dziecko było  najedzone.  Drugą istotną rzeczą jest odpowiednie ubranie. Najlepiej ubrać dziecko na cebulkę i jeśli na spacerze okaże się, że jest mu za ciepło wystarczy zdjąć jedną warstwę ubranek. Przegrzanie dziecka może narazić je na chorobę. Pamiętajmy o dokładnej ochronie uszu i dłoni, które są najbardziej wrażliwe na zimno. Jedną z najważniejszych kwestii pielęgnacyjnych przed spacerem jest zastosowanie odpowiedniego kosmetyku na odkrytą skórę. Podczas jesieni, ze względu na niższe temperatury, stosujemy tłuste kremy, które tworzą na skórze specjalny filtr, chroniący skórę przed niekorzystnym działaniem wiatru i zimnego powietrza. Nie wolno stosować na mróz kremów nawilżających, bo te zawierają duże ilości wody i mogą narażać dziecko na podrażnienia.  Tłusty krem zapobiega wysuszeniu skóry, a jeśli posiada filtry UV to zapewnia również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Kosmetyku używamy na skórę buzi i rączek, czyli na miejsca odsłonięte. Nie zapominajmy o posmarowaniu ust, które mają tendencję do pękania. W wietrzne dni starajmy się spacerować w miejscach osłoniętych, np. w parku lub na osiedlu

 

Jesienne zabawy na świeżym powietrzu

Wyścigi z wiaderkiem pełnym skarbów

Zabierzcie ze sobą plastikowe wiaderka albo koszyki. Przydadzą się do poszukiwania skarbów – szyszek, żołędzi, liści, kamyków, patyczków… Urządźcie wyścigi! Zaznaczcie na ścieżce linię startu i mety. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie z pełnym wiaderkiem do mety.
 
Kolorowy bukiet z liści
Rozglądajcie się uważnie i zbierajcie jesienne liście. Zróbcie z nich kolorowe bukiety! Komu uda się zrobić większy? Potem porozmawiajcie o kolorach, kształtach i rodzajach liści. Zgadujcie z jakiego drzewa spadły.
 
Zgadnij czego brakuje
Zebrane wcześniej skarby jesieni ułóżcie na ścieżce w szeregu. Przyjrzyjcie im się uważnie. Po tym jak dziecko zakryje oczy, schowaj jeden przedmiot. Maluch będzie musiał zgadnąć czego brakuje. Koniecznie zamieńcie się rolami!
 
Jesienne podchody
Jeśli wybierzecie się na spacer całą rodziną, spróbujcie pobawić się w podchody. Jedna osoba zostawia za sobą ślady, tak by reszta mogła ją odnaleźć. Zaznaczajcie drogę strzałkami ułożonymi z patyków.
 
Matematyczna układanka
Wykorzystajcie zebrane skarby. Ułóż na ścieżce żołędzie, szyszki, kasztany w określonym porządku – jeden kasztan, dwa żołędzie, jedna szyszka itd. Poproś dziecko, aby kontynuowało układanie. Możecie także uczyć się dodawania i odejmowania.

 
facebook
KRONIKA

Copyright © 2008-2021 Przedszkole nr 2 w Sławnie. Designed & Code by Sylwia Roman.